Zkusili jste už tandem?

Nemáme nyní na mysli tandemový seskok ale tandemové kolo. Možná se to někomu jeví trochu jako recese nebo výstřednost, ale tandemové kolo je úžasná záležitost a především příležitost pro lidi s hendikepem.
červené kolo
Tandemové kola se používají pro nevidomé nebo hluchoslepé sportovce, aby se i oni mohli věnovat cyklistice. Zdravý vidoucí spolujezdec jede vpředu, nevidomý vzadu. Ale rozhodnětandem není určený jen pro cyklistiku lidí se zdravotním hendikepem, kteří potřebují nutně průvodce. Tandemové kolo lze vřele doporučit i zdravým cyklistům.
 

Výkon kola se stupňuje

Tandem může působit těžkopádně, ale díky dvojímu šlapání se stupňuje výkon kola, což oceníte především při jízdě do kopce, kdy se jednoduše tolik nenadřete. Tandemové kolo umožňuje také sdílení spolujezdců. Na normálním kole si za jízdy nepopovídáte a tandemové kolo toto umožňuje.
silniční kolo
Můžete si se spolujezdcem předávat zážitky z jízdy nebo se jednoduše domluvit na další trase. Někteří starostliví a úzkostní rodiče zase možná ocení možnost, že rodič a dítě jedou na jednom kole a druhý rodič a druhé dítě na druhém kole.

Nabídka tandemových kol je poměrně bohatá. Můžete si vybrat podobně jako u standardních jízdních kol, zda preferujete kolo spíše trekingové nebo horské. Při volbě tandemového kola je důležité také počítat s váhou obou spolujezdců. Obecně první by měl řídit ten, který váží více.

Samozřejmě, že pořízení tandemového kola není nejlevnější záležitost. Často si lidé nechávají tandemové kolo sestavit jako kusovou zakázku. Lze ale poměrně kvalitní tandemové kolo sehnat z druhé ruky. Pokud byste rádi jízdu na tandemu vyzkoušeli, ale nechce se Vám prozatím do tandemu investovat, v Česku celá řada půjčoven nabízí zapůjčení tandemových kol a v případě zájmu nabízejí i dovoz kola do místa vašeho bydliště. Většina majitelů těchto půjčoven má k tandemům nějaký zvláštní srdeční vztah a vyjdou Vám vstříc a ochotně Vám poradí.
cyklista na projížďce
Pokud máte někoho blízkého, kdo trpí zrakovým znevýhodněním, tandemová kola nabízejí k zapůjčení také některá Tyflocentra.

Zkusili jste už tandem?
4.7 (93.33%)3

zijesjenjednou.cz