Žiješ jen jednou

Zatočte se svými zlozvyky

Zbavit se špatného návyku je velmi složité, možná jste na to už sami přišli. Každodenní situace s sebou přinášejí nežádoucí vlivy na vaši psychiku, a každý se pak s nimi pokouší vyrovnat po svém. Vnitřní neklid pak každý řeší po svém – málokdo si ale jde třeba zaběhat, spíše si dáte čokoládu nebo cigaretu, či si bezděčně ulevíte vámi vlastním zlozvykem. Pokud vás řešení krizových situací ne zrovna příjemným zlozvykem trápí, poradíme vám, jak je překonat a jednou pro vždy se jich zbavit.

kouření

Zvyk je železná košile
Zlozvyk není nic jiného, než návyk, který jste si sami vytvořili pravidelnou činností. Vznikne v momentě, kdy více než dvacet dní po sobě pravidelně opakujete určitou činnost. Pokud tedy po tři týdny a déle děláte vždy stejnou věc, jde již o návyk.
Většinou zlozvyky bývají negativní činnosti, kterých byste se po nějakém čase zase rádi zbavili. To už ale tak jednoduché nebývá. K vykročení ze zajetých kolejí je potřeba dostatek času i pevné vůle. Jak se tedy zbavit závislosti zvaném zlozvyk?

jídlo

Způsoby, které vám pomohou
Na zbavení se zlozvyku není jednoznačný recept. V první řadě je důležité, abyste si negativní návyk uvědomili. Poté je to již ve vašich rukou, budete muset sami eliminovat ze svého života to, co vás omezuje. Zjednodušeně řečeno – odstraňte zdroj nežádoucího chování. Musíte sami chtít, být silní a překonat vaše pokušení. Zkusit můžete také dechové cvičení, které uklidňuje. Odměnou vám pak bude větší svoboda, neboť budete o zlozvyk volnější.

Nejčastější zlozvyky
·         kousání nehtů
·         křupání s klouby
·         mlaskání
·         kouření
·         pití alkoholu
·         cucání palce
·         kousání vnitřní strany tváří
·         každodenní pojídání čokolády

káva

Najděte si jiný rituál
Ve chvíli, kdy se začnete svého zlozvyku zbavovat, je dobré, abyste si našli jiný pozitivní rituál, který použije vždy ve chvíli, kdy si vzpomenete a chcete provést svůj zlozvyk.

3.9/5 - (7 votes)