Pečujete o své oblečení správně?

Péče o prádlo je většinou doménou žen, muž má v řadě domácností jediný úkol, a to dopravit použité prádlo alespoň do koše se špinavým oblečením. A co si budeme povídat, i to je pro některé muže nedosažitelný výkon. Většina žen pak má na starosti kromě praní celou řadu jiných domácích prací a už jim nezbývají síly ani čas, aby se mohly zabývat jednotlivými kousky a studovaly, zda ho perou tak, jak je uvedeno na cedulce. Natož aby měly čas, některé kousky prát v ruce. A tak bohužel dochází k tomu, že některé kousky oblečení se zničí či znehodnotí dříve, než by tomu bylo, pokud bychom jim věnovali správnou péči.
Dobrá zpráva: „Perte méně často!“
prací prášek
Pokud máte ve zvyku veškeré oblečení prát poté, co jste je vy nebo členové domácnosti měli jen jednou na sobě, tak vězte, že plýtváte nejen silami, ale také vodou, pracími prostředky a oblečení zbytečně zkracujete jeho životnost. Samozřejmě je třeba si oblečení po svléknutí dobře prohlédnout, pokud ale na něm neshledáte žádné viditelné skvrny, můžete jej s klidem uložit zpět do skříně a v následujících dnech si jej opětovně obléct. To platí zejména pro kalhoty, svetry, mikiny, sukně. Pokud na oblečení najdete skvrnu, u které je pravděpodobné, že půjde špatně odstranit, pokuste se s ní zatočit co nejdříve, zvýšíte tak pravděpodobnost, že se Vám to podaří. Takový kousek můžete odnést také do čistírny, kde by si s flekem mohli umět poradit lépe než vy doma.
Věnujte péči svým cenným kouskům!
symboly na prádle
Drahé kostýmky či večerní šaty před uložením vždy dejte vyčistit. Pokud je totiž uložíte i s „neviditelnými“ skvrnami, může se stát, že až je po čase opět vyndáte ze skříně, budete nemile překvapeni jejich vzhledem. Většina „pradlenek“ to přehání s množstvím použitého pracího gelu či prášku. K dokonalému vyprání by měla postačit i polovina běžně používaného množství! Totéž platí pro teplotu vody. Stačit by mělo 30 stupňů Celsia, vyšší teploty mají smysl pouze u opravdu zašpiněného bílého prádla. S aviváží také spíš šetřete. Užívejte ji jen tehdy, perete-li prádlo, které obsahuje mohér, angoru či kašmír. Jejich dlouhá vlákna mají totiž tendenci tvořit žmolky a aviváž těmto vláknům svědčí.

Pečujete o své oblečení správně?
4 (80%)3

zijesjenjednou.cz