Žiješ jen jednou

Kdo maže, ten jede


Jak to vlastně začalo

Mezi nejznámější průmyslová maziva patří zn. MOLYKOTE, v průběhu šedesáti let prošla velkou inovací.  Dříve byl jejich základem sulfid molybdeničitý („molybdos“ – řecký výraz), což je ruda podobná grafitu a olovu. Tuto surovinu objevil v roce 1744 J. A. Cramer. Dělníci po objevu této rudy s ní mazali lisy a další stroje, aby byly kluzké, nahradili tím do té doby používané mýdlo. Až v roce 1890 došlo k tomu, že se před sto lety objevená ruda, tedy spíše látka z ní získaná, začala používat k zesílení pevnosti ocele. Až v roce 1948 vznikla společnost Alpha Molykote, která přivedla na svět první speciální maziva. Ta si ve světě získala velkou oblibu a začala se používat v různých průmyslových odvětvích.
kovové nádoby
Výrobky současnosti a jejich využití

Současné výrobky dosahují velké kvality. Výrobce je nabízí ve formě tuhé pasty, spreje, pasty, mazacího tuku, montážní pasty apod., k dispozici jsou různá balení, od 50 gramů do   5 kilogramů, cena se pohybuje od 300,- Kč do 7 000,- Kč podle velikosti balení. Maziva jsou určena pro strojírenský, letecký, kosmický, automobilový a potravinářský průmysl. Ve strojírenství se používají především na mazání kovových částí strojů, při montážích a místa s třecí plochou. Kromě běžných maziv jsou vyráběna i maziva určená pro extrémní teploty, velké zatížení, vysokou rychlost a velké otáčky. Minerální mazivo je určeno pro konstrukce zhotovené ze skla nebo umělé hmoty, využívá se i na ventily či plynové kohouty. Své využití má i při mazání kuličkových ložisek, kde se uplatní jeho vysoká nosnost a odolnost proti oxidaci, snese různé teploty a je nepostradatelné tam, kde je extrémní tlak.
stará motorka
Motoristé

Pro motoristy jsou maziva naprostou samozřejmostí, již při samotné koupi motorového vozidla nebo motocyklu je nutné průběžně mazat a olej pravidelně měnit. Majitelé motocyklů si MOLYKOTE nemohou vynachválit především kvůli tiššímu volnoběhu a menšímu klepání motoru.