Žiješ jen jednou

Jak sestavujeme nábytek


Je nutné určit vhodné místo pro tyto úkony, nedržet se obvyklých způsobů, ale vycházet z vlastních podmínek. Obvykle mají standardní byty rozdělené bytové zařízení do jednotlivých místností tak, aby byly všechny stejnoměrně využity a nebyl rušen chod domácnosti:


          provozní cesty mají být volné a co nejkratší (například vzdálenost mezi kuchyní a jídelním stolem, průchod z jedné místnosti do druhé přístup k oknu, k sedacímu koutu apod.)
představa obýváku


          nábytek nemá tvořit temné kouty ani těsné pasáže, uprostřed místnosti a před okny necháváme pokud možno volný prostor


          volit světlý nábytek i světlejší barvy k malování, či tapety jemných vzorů a barev, aby opticky zvětšil či prosvětlil prostor k bydlení


          nábytek a zařízení potřebný k jednomu úkonu má být seskupen do jednoho místa


          jednotlivé úkony se nemají navzájem rušit (spaní, jídlo, práce, odpočinek)


          stůl, kterého používáme jen jako jídelního, může stát stranou v méně osvětleném místě, kam dáme dobré svítidlo


          pracovní stoly stavíme blíže k oknu, kratší stranou k němu tak, aby nebyl pracující rušen provozní cestou


          nábytek, kterého nejvíce používáme, stavíme do nejpříjemnější části místnosti (rodinné a pracovní stoly, křesla apod.)


          křesla stavíme tak, aby měl sedící příjemný pohled do místnosti nebo ven. Mají být mimo provozní cesty a sedící si nemají navzájem překážet


          lůžka postavíme dále od topných těles, nepřistavujeme je k chladným stěnám. Spí – li několik osob v jedné místnosti, umístíme lůžka tak, aby měl každý co nejvíce soukromí (lůžka dáváme co nejdál od sebe a tak, aby byla kryta před pohledem druhého)


          skříně dáváme do méně hodnotné části místnosti nebo bytu, mají stát při stěně vzdálené od okna v koutě, v předsíni apod. Stačí, dají – li se otevřít dvířka, abychom mohli věci pohodlně ukládat.  Nedostatek denního světla nahradíme správně umístěným osvětlovacím zařízením.


          Místnosti dobře prosvětlené a prostorné můžeme rozdělovat nábytkem na oddělené prostory (pohovkou, skříní napříč pokoje), jinak roztříštíme místnost na nepěkné kouty a stísněné průchody.