Žiješ jen jednou

Evropské toulky

Geiranger fjord je takto známý. Pokud Vás Vaše chutě v cestování táhnou na sever, tak tuto zastávku byste rozhodně neměli vynechat. Je zde plno vodopádů, které padají z kolmých stěn do fjordu. A pokud by Nejznámější fjord Norska
Vám pohled pouze ze zdola nestačil, můžete si vyjet na přilehlou horu Dalsnibba, odkud budete mít úžasný výhled na celou oblast. A to určitě stojí za to.

Verdonský kaňon
V originále Gorge du Verdon. Je to nejkrásnější kaňon Evropy, nacházející se v nedaleké Francii a také se mu přezdívá „Grand kaňon“. Tímto hlubokým údolím, které spadá místy až 700 metrů hluboko, protéká řeka Verdon. Ta kromě velkých hloubek musí také překonat 21km dlouhý kaňon.
Vodopád Dettifoss
Nachází se na pustém ostrově Islandu, který je nezaměnitelný právě svou nezkrocenou přírodou a rychle se měnícím počasím. Na severu tohoto ostrova se nachází vodopád, který je svými rozměry považován za nejmohutnější vodopád Evropy. Na šířku zabírá 100 metrů a na výšku 44 metrů, což by odpovídalo přibližně patnácti patrovému paneláku. Kdybyste už na Island zavítali, tak by určitě stálo za to, abyste se poohlédli po polárních zářích, je to jedno z míst v Evropě, kde jsou pozorovatelné. A která místa jsou další, se dozvíte čtením článku .
adršpach hory.jpg
Adršpašské teplické skály
Pokud nemáte zrovna dobrodružnou povahu, nebo nechcete vyjet do zahraničí, tak určitě i naše krajina má co nabídnout. Jednou položkou z dlouhého seznamu je například naše české Švýcarsko. Jedná se o největší skalní město v ČR a některé skalní věže zde dosahují výšky až 100 metrů! To vše je podtrženo nádhernou krajinou a Malým a Velkým Adršpašským vodopádem.
slunce za mrakem.jpg
Národní park Plitvická jezera
Tento národní park se nachází v Chorvatsku. Ano, opravdu se v Chorvatsku nachází i něco jiného než pláže a turisti. Jedná se o soustavu 16 jezer, které jsou vzájemně propojeny vodopády a kaskádami. Celý park má rozlohu 295 kilometrů čtverečních a jen hladina jezer zabírá 2 kilometry čtvereční. Pokud byste si chtěli vychutnat nádherné prostředí tohoto parku a jezera s nádherně modrou vodou, tak si do diáře rozhodně udělejte čas minimálně 4 hodiny, ne-li celý den, pokud nechcete zbytečně spěchat.
severní polární záře.jpg
Obrův chodník
Tento „chodník“ můžete najít v severním Irsku. Jedná se o sopečné varhany. To by ale samo o sobě nebylo tak zajímavé a unikátní, kdyby na první pohled všechny nevypadaly skoro identicky. Mají tvar pětibokého sloupu, některé jsou až šest metrů vysoké. Avšak při bližším zkoumání byste i Vy došli k závěru, že jsou zde i pěti, sedmi, osmi i devítiboké hranoly. Všechny jsou si ale podobny tím, že při pohledu shora připomínají plástev. Není to zajímavé, co dokáže vytvořit příroda? Takže je to určitě zajímavé místo, které stojí za to navštívit.