I přesto, že zájem o literaturu klesá, rozhodně neubývá spisovatelů. Samozřejmě psát knihy není zrovna finančně výhodné. I úspěšní etablovaní spisovatelé mají běžně také civilní zaměstnání. Je opravdu jen málo spisovatel na volné noze a to platí jak pro české, tak i pro zahraniční spisovatele. Nicméně samozřejmě nikdo nechce mít psaní knih jen jako koníčka. Když už strávíte měsíce práce psaním příběhu, chcete za to určitou finanční odměnu.
Když spisovatel napíše svou první knihu a některé nakladatelství shledá jeho dílo jako přínosné, cítí se šťastný a nakladatelům by líbal ruce i nohy. Časem však zjistí, jak je to nevýhodné. Honoráře nejsou valné, často se jich spisovatelé musí domáhat, což je samozřejmě dost ponižující a v nepolední řadě musíte poslouchat příkazy nakladatele. To znamená, že nakladatel určuje, kdy bude autogramiáda a spisovatel ztrácí to, co je pro něho vzácné a to je svobodný čas.
Když spisovateli dojde trpělivost, začnou podnikat
Není nijak překvapivé, že mnozí spisovatelé toho začnou mít dříve či později dost. I když se jim podaří změnit nakladatele, dříve či později nastanou stejné potíže. Jak tuto situaci řešit? Přestat psát knihy? Nikoli. Řešení je prozaické.
Pokud jste spisovatel, založte si vlastní nakladatelství. Ano, psaní a podnikání se jeví jako dvě činnosti, které si vzájemně příliš neladí, ale pokud chcete, aby pro Vás bylo psaní finančně zajímavé, je to cesta.
Pokud máte pocit, že je na českém trhu enormní počet malých nakladatelství, tak nyní víte proč. Opravdu je výhodnější vydávat knihu ve svém vlastním malém nakladatelství, než ve známém nakladatelství, jehož jméno prodává.
Samozřejmě to má svá rizika, protože název známého nakladatelství na přebalu knihy skutečně prodává, ale toho, co můžete získat je mnohem více. V neposlední řadě je to pro Vás výzva, abyste se zaměřili na kvalitní PR nakladatelství.