Tyto procesory budou nejlépe pracovat ve více jádrech. Stejně jako jejich starší (no starší) bratříčci, kteří měli na trhu dosti značný podíl, a i dost velký úspěch. Budou to noví členové rodiny Ryzen pod pořadovými čísly tři, pět a sedm. Ale co je asi hlavní, budou vyráběny technologií 12nm (12LP, GlobalFoundries). Co to znamená? Ihned stručně vysvětlím.
Ještě před rokem 1990 se vyráběly čipy s využitím mikrometrových technologií. Jestliže nyní udáváme čipy (potažmo procesory) v nanometrech, je každému, kdo zná jen základy matematiky, jasné kam že se to výroba pohnula, ale hlavně jaký se udělal skok. Pokud základy nemáte, musel bych to vysvětlovat jinak, ale na to zde není místo. Ale prostě si to zkuste představit, jako vzdálenost dvou prvků na čipu. Právě díky těmto pokročilým technologiím lze na malou plochu vtěsnávat více a více tranzistorů, lze li to tak napsat, a čipy budou stále rychlejší a rychlejší.
Všechny výše zmíněné procesory budou osmijádrové a jejich frekvence se vyhoupne až ke čtyřem gigahertzům. Hovoří se o čísle 4,4. Sockety zůstávají původní AM4. Podporovat budou v současné době klasickou paměť DDR 4. A mimochodem, někde se uvádí, že procesory půjdou přetaktovat na ještě vyšší výkon.
Údajně půjdou nasadit i na starší desky (což se mi moc nezdá, ale asi měl AMD přesněji určit, jak staré desky myslí). Pak jen upravit BIOS a juchůůůů.
S novými procesory by se měly snad objevit i nové čipsety řady 400. Jistě bude zájem i o ně.
Vidíme, že současný vývoj nám dává sledovat „válku“ mezi AMD, Nvidou, a Intelem o svého koncového zákazníka. Nehledal jsem procenta, kdo kolik prodává, ale pokud vás tato informace zajímá, jistě si ji najdete. Za chvíli již na pěkně svištícím počítači s rychlejšími komponenty.
Přesto až budete stát v březnu příštího roku ve frontě na nový procesor, nebo cokoli jiného, vězte, že když si donesete koupenou věc domů, pro výrobce již bude zastaralá a bude již mít vyvinutou další novinku.
Nové procesory AMD
Category: Web