Žiješ jen jednou

Kdo si zaslouží odškodnění?

Pokud člověk doletí do cíle se zpožděním, má občas alespoň to štěstí, že se mu za to dostane nějaké té kompenzace. A to třeba i ne jen tak ledajaké kompenzace. Pokud jde dejme tomu o lety spadající pod evropskou regulaci EC 261/2004, může jít i o docela zajímavé sumy peněz.

letadlo na ploše

Aby se však pasažér zpožděného letu takové finanční kompenzace dočkal, musí být splněny všechny podmínky, jež ona regulace klade. Tedy:

a) Musí jít o let některé z leteckých společností sídlících v zemích spadajících pod tuto regulaci, tedy v zemích Evropské unie, ve Švýcarsku, v Norsku či na Islandu.

b) Nebo musí jít o let, jenž začíná i končí v rámci uvedených států.

c) Nebo musí jít o let, jenž míří z některé z těchto zemí mimo uvedený prostor.

d) Ono zpoždění musí dosahovat alespoň jednoznačně stanovené délky.

e) Na vině tomuto zpoždění musí být letecká společnost, která neučinila dost pro to, aby splnila své povinnosti.

Pokud tomu tak je, může se člověk těšit podle délky zpoždění a vzdálenosti mezi počáteční a cílovou destinací možná až na 600 eur finanční kompenzace.
letící stroj

Je ovšem logické, že se aerolinie zrovna nehrnou do toho, aby za zpožděný let odškodňovaly. A proto se nejednou vymlouvají na okolnosti, jež nemohou ovlivnit a v nichž povinnost odškodňovat není. Tedy na:

1) nepřízeň počasí

2) přírodní katastrofu

3) bezpečnostní situaci

4) stávku zaměstnanců třetí strany

5) nebo omezení letového provozu

Případně s poškozenými klienty majícími nárok na odškodnění vůbec nekomunikují a doufají, že se na to zapomene a ony ušetří.

A co dělat v takovém případě? Není-li vyhnutí, nezbývá, než se obrátit na soud, jenž by měl člověka majícího nárok podpořit a ony peníze mu přiřknout.

Jenže takový soud není pro leckoho právě příjemná věc, žádá si své. A to leckoho odradí.

Ale nemusí tomu tak být. Protože dnes už existují právníci, kteří se podobných případů rádi ujímají a mají výsledky. A navíc pracují za provizi, již si berou pouze v případě úspěšného vymáhání, takže se cestující nemusí bát, že na touze po oprávněném odškodnění nakonec ještě prodělá.

Taková právní pomoc může být k nezaplacení. A je tu i pro vás, pokud bude splněno to, co splněno být musí. Viz výše.