Je to zimní fenomén, který v televizi nebo třeba i na stadionu sledují celé rodiny. Biatlon je spojením dvou zcela odlišných sportů. A to běhu na lyžích a střelbou z malorážky. Provozovat se dá hlavně v zimě, kdy se jedná o známější verzí anebo také v létě kdy se lyže vymění za speciální kolečkové lyže. Kdo chce tedy v tomto sportu vynikat, musí být nejen kvalitním běžcem, lyžařem, ale také střelcem. Právě proto je i tento sport velmi populární. V biatlonu se závodí ve sprintu, stíhacím závodu, vytrvalostním závodu, závod s hromadným startem, závod smíšených dvojic a štafety. Mezi země, které vévodí tomuto sportu, můžeme zařadit nejen Francií nebo Norsko, ale také Finsko nebo Českou republiku.
Biatlonová malorážka a terče
Laik si může říct, že přece nemůže být tak těžké se trefit do terče. Tak jen pár technických údajů. Biatlonová puška neboli malorážka má bez zásobníku a střeliva 3,5 kg. Ráže hlavně je 5,6 mm. Terče, na které biatlonista míří, jsou vzdálené 50 metrů. Rozdíly terčů jsou různé, když se střílí ve stoje a když se střílí vleže. Pokud biatlonista střílí vleže, mají průměr 115mm, ale pro zásah pouze 45 mm. Pokud střílejí ve stoje, mají průměr také 115 mm a zásah se jim počítá v celém terči. Trefit se do terče určitě není jednoduchá záležitost, protože biatlonisté přijíždějí na střelnici vždy za vysoké tepové frekvence.
Kdy začít s biatlonem?
Než svou ratolest přihlásíte do biatlonového kroužku, je dobré se sami sebe zeptat na pár otázek.
· Zda je dítě ochotné navštěvovat pravidelně tréninky, které mu uberou volný čas
· Zda je dítě dost staré na to, aby pochopilo pravidla sportu
· Dokáže mít disciplínu a vidět autoritu v někom jiném než v rodičích
· Dokáže skloubit školu a spor
Dítě si musí uvědomit, že mu to nejen vezme volný čas, který by mohl trávit s kamarády, ale také bude muset pravidelně chodit na tréninky i když se mu zrovna nebude chtít, bude mít špatnou náladu. Většina trenérů nedoporučuje začínat s organizovaným a pravidelným tréninkem před 8 rokem dítěte z důvodu sportovního vyhoření.